Doktor Dobrze - masażysta Tomasz Jakobielski


Bolesław Jabłoński

Bolesław Jabłoński – ornitolog z Poznania, wychowany przez dziadka w Przemykowie, koło Pińczowa w rodzinie patriotycznej. W czasie wojny mama  była radiotelegrafistką i kurierem, a ojciec w partyzantce AK w Puszczy Niepołomnickiej. Od 1945 r. mieszkał w Radości, później w Warszawie. Od wielu lat mieszkaniec Otrębus.

 

Od dziecka interesował się przyrodą. Nic dziwnego, że potem studiował biologię na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie studiów pracował jako rybak na Morzu Północnym i przewoził dla prof. Raabego okazy fauny morskiej do ćwiczeń ze studentami. W latach 1978 – 1981 brał udział w 3 wyprawach naukowych na Antarktydę z geologami, ornitologami i hydrobiologami m.in. prof. K. Birkenmajerem, Zbigniewem Rubinowskim, Antonim Tokarskim, Andrzejem Paulo, dr Wasilewskim. Zajmował się tam obserwacją cykli rozwojowych ptaków i organizmów morskich.

 

Napisał prace naukowe m.in. na temat Zatoki Admiralicji i Wyspy Pingwinów. Jego imieniem i nazwiskiem oznaczono na Antarktydzie zatoki: Zatokę Jabłońskiego na półwyspie Tartar i Zatokę Bolka na Cape Melville.

 

Po skończeniu studiów pracował w Instytucie Zoologii PAN na ul. Wilczej w Warszawie, gdzie w owym czasie było Muzeum Przyrodnicze, później połączone z Muzeum Ewolucji w Pałacu Kultury. W latach 80-tych  Bolesław Jabłoński za uczestnictwo w procesie kolegi, którego chciano usunąć z pracy, został namówiony do odejścia z pracy. Zatrudnił się w PACZ-u  firmie Czesława Kropielnickiego produkującej artykuły spożywcze w Milanówku. Praca dawała możliwość transportu nielegalnych w czasach komunistycznych publikacji, które były drukowane w domu Państwa Jabłońskich. Między innymi były to wydania na temat ochrony przyrody SOS – Serwisy Ochrony Środowiska, które wtedy były redagowane po to, aby przygotować kadrę fachowców mogącą działać po zakończeniu obrad  „Okrągłego Stołu”. Po jakimś czasie firma PACZ musiała zmienić profil. Powstał HAT – produkujący nieszkodliwe płyny dla gospodarstwa domowego. Bolesław Jabłoński należał do Polskiego Związku Żeglarskiego, gdzie wspólnie z hydrobiologami i firmą HAT pracowali nad sposobami oczyszczania  wód w polskich jeziorach. Po utracie pracy dorabiał pisaniem artykułów na temat ochrony środowiska i wykładami. Potem do emerytury pracował w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Młochowie.

Galeria:

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót