† Śp. Kazimierz Gierżod

Urodził się 6 sierpnia 1936 roku w Warszawie. Zmarł 2 kwietnia 2018 r. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w Podkowie Leśnej, pod kierunkiem prof. Hanny Lachertowej (1946), a następnie został przyjęty do Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej nr 1 w Warszawie (1951). Pracując pod kierunkiem tego samego pedagoga Szkołę ukończył w 1956 roku.

Dalszym etapem edukacji pianisty były studia w ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (obecnie Akademia Muzyczna im. F. Chopina) w klasie prof. Margerity Trombini-Kazuro. Uczelnię tę ukończył z odznaczeniem w 1962 roku. Swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem prof. Guido Agostiego w Accademia Chigiana w Sienie.

Już w latach pięćdziesiątych młody pianista koncertował na terenie Warszawy, Milanówka, Podkowy Leśnej. W roku 1956 wystąpił na koncercie absolwentów Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej nr 1 w Filharmonii Warszawskiej (wówczas w sali kameralnej w Pałacu Kultury i Nauki). W okresie studiów również wiele koncertował w Warszawie, jak i na terenie Polski.

W 1964 roku na I Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Muzyków otrzymał I nagrodę, która umożliwiła mu występy w całym kraju, także z orkiestrami filharmonicznymi. Na przestrzeni minionych lat pianista poza Polską występował w wielu krajach Europy, a także w Australii, Kanadzie, Chinach, Japonii, USA, na Cyprze, w Kuwejcie i Wenezueli, w programach koncertowych często umieszczając muzykę polską.

Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, dla rozgłośni zagranicznych, a także dla wytwórni płytowych w Polsce i Niemczech.

Pracę pedagogiczną rozpoczął w 1953 roku przejmując liczną grupę uczniów Hanny Lachertowej w Podkowie Leśnej (pianista mieszkał tam na stałe). Te doświadczenia sprawiły, że pedagogikę ukochał i zapragnął łączyć ją z działalnością koncertową.

Nauczanie w macierzystej uczelni rozpoczął w 1961 roku (jeszcze w czasie studiów) pracując początkowo jako nauczyciel fortepianu na Wydziale Wychowania Muzycznego, później stopniowo wchodząc w obszar kształcenia stricte pianistycznego. W latach 1969-73, jako adiunkt był współpracownikiem doc. Reginy Smendzianki, zaś od 1973 roku po kolejnym przewodzie kwalifikacyjnym, już jako docent, prowadził samodzielnie klasy fortepianu. W 1986 roku otrzymał tytuł naukowy profesora sztuki muzycznej.

Niezależnie od pracy w Akademii Muzycznej im. F. Chopina współpracował z Państwową Szkołą Muzyczną II st. im. F. Chopina w Warszawie (1972-1974), z Liceum Muzycznym w Warszawie (1997-2000) oraz z Akademią Muzyczną w Łodzi (1992-1994).

Kazimierz Gierżod wykształcił wielu pianistów polskich i zagranicznych. Są wśród nich laureaci konkursów pianistycznych, pianiści koncertujący, pedagodzy szkół muzycznych i nauczyciele akademiccy.

Równolegle do pracy pedagogicznej Kazimierz Gierżod przez 28 lat pełnił w macierzystej Uczelni funkcje kierownicze: był prodziekanem Wydziału Wychowania Muzycznego (1972-75), dziekanem Wydziału Instrumentalnego (1975-78), dziekanem Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów (1979-87), kierownikiem II Katedry Fortepianu (1999-2006), a w latach 1987 i 1990 został dwukrotnie wybrany rektorem uczelni, który to urząd pełnił łącznie 6 lat.

Od 1988 roku jest profesorem-gościem Uniwersytetu Soai w Osace. Nadto prowadzi kursy pianistyczne w kraju i za granicą (Chiny, Cypr, Japonia, Kanada, Litwa, Niemcy, Stany Zjednoczone, Tajwan, Wenezuela). Jest zapraszany do jury krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Wielokrotnie przewodniczył pracom jury konkursów organizowanych przez Towarzystwo im. F. Chopina. Od 2005 roku jest dyrektorem Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Dzieci w Jeleniej Górze.

Pianista prowadzi również bogatą działalność społeczną jako:

 

 • prezes zarządu    Towarzystwa    im. F. Chopina    (od 2002 roku),
 • wieloletni    członek    zarządu w/w Towarzystwa (od 1990 roku),
 • członek     zarządu     Warszawskiego     Towarzystwa     Muzycznego (od 1979 roku),
 • przewodniczący kapituły Międzynarodowej Fundacji im. F. Chopina (1998-2003),
 • przewodniczący   Polskiego   Komitetu  Japońskiej   Fundacji  JESC (od 1991 roku),
 • członek Głównego  Komitetu  Olimpiady Artystycznej   (od   1987 roku),
 • członek   prezydium   rady   programowej   Narodowego   Instytutu E Chopina (od 2006 roku),
 • kierownik     chóru     kościelnego     „Cantabile"     w     Otrębusach (od 1993 roku),
 • członek zarządów wielu Fundacji.

 

Kazimierz Gierżod jest jednym z rzeczników zjednoczenia ruchu chopinowskiego w Polsce. Również jako kierownik II Katedry Fortepianu przyczynił się do połączenia katedr fortepianu w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie.

Pianista jest laureatem wielu odznaczeń i nagród, wśród których wymienić należy:

 

 • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta" (1988),
 • Krzyż  Oficerski   Orderu   Odrodzenia  Polski  „Polonia  Restituta" (2002),
 • Prymasowski Złoty Medal „Zasłużony w Posłudze dla Kościoła" (1992),
 • Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2005),
 • Nagrody Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne.

Galeria:

2017-06 Otwarte ogrody - koncert Prof. Kazimierza Gierżoda w Karolinie

Powrót

 

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót