Michał Jarczyk

Urodzony 2 kwietnia 1939r w Świętochłowicach. Solista baletu, choreograf i pedagog. Jego żona, Krystyna była solistką baletu Zespołów "Śląsk" i "Mazowsze". Od 45 lat mieszkaniec Otrębus.

W 1958 r. ukończył Państwową Szkołę Baletową w Bytomiu, pod kierownictwem Prof. T. Burke, M. Kopińskiego oraz H. Hulanickiej. Reprezentując szkołę licznymi występami z okazji świąt narodowych, jako 13 letni uczeń otrzymał „Dyplom Honorowy” od ówczesnego Prezydenta Polski. W tym samym roku zaangażował się do Miejskiego Teatru Muzycznego Opery w Krakowie. W 1959r. uczestniczył wśród solistów opery w 1-szym Ogólnopolskim konkursie Tańca klasycznego w Warszawie.

W latach 1959 - 1967 był solistą, pedagogiem i asystentem choreografa prof. Elwiry Kamińskiej w Państwowym Zespole Pieśni i Tańca Śląsk w Koszęcinie, gdzie miał możliwość zaprezentowania swoich pierwszych pomysłów choreograficznych w zawodowym zespole. W międzyczasie dzięki stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki odbył staż baletowy w Teatrze Wielkim w Moskwie i Leningradzie (Petersburgu) u sławnych pedagogów baletu: Messerera, Tichomirnowej oraz A. Puszkina.

Od 1981 do 1990 obejmował w Zespole „Śląsk” funkcję 1-ego choreografa i kierownika baletu, tworząc nowy program artystyczny do muzyki S. Hadyny, W. Kilara, Cz. Grabowskiego, J. Świdra, I. Łojewskiego i innych. Program ten był przedstawiany z wielkim powodzeniem na wielu renomowanych scenach takich jak: Carnegie Hall w USA, Champs - Elysse w Francji, Queen Elizabeth w Kanadzie, Pałac Zjazdów na Kremlu w Moskwie i w wielu innych miastach Europy oraz Polski.

Od 1967r. przez 10 lat pracował, jako solista, pedagog choreograf w P. Z. L. Pieśni i Tańca „Mazowsze”. W roku 1996 powołany przez Dyr. Zimińską - Sygietyńską na kierownika i choreografa zespołu z zadaniem przygotowania nowego programu na trzy miesięczne tournee do Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz później Jordanii, Libanu i Niemiec. Wprowadził do programu wiele nowych pozycji, m. in.: Mazur Ułański, muz. B. Szulia, Polonez Powitalny z Tramblanką i Oberkiem, Tańce Sieradzkie, Łowiczankę do muz. T. Sygietyńskiego, Suita Tańców Kurpiowskich, „Zaloty Krzemienickie”, Tańce Mieszczan Żywieckich, Tańce Kołbieli do muz. M. Piwowskiego, Suitę Tańców Śląskich do muz. W. Szalińskiego, T. Kisewettera itd.

W latach 1977 - 1981 był szefem baletu i choreografem Cen. Zesp. Art. Wojska Polskiego w Warszawie tworząc z reż. J. Grubowskim, L. Mazurkiem i B. Szulią wiele programów, m. in. Widowisko „Twoi Chłopcy Polsko” wyróżniony nagrodą 1-go stopnia przez Ministra Obrony Narodowej, program estradowy „Piosenką Ognia” do muzyki B. Konowalskiego, B. Szulii, R. Czubatego, K. Gartner, J. Szczygieła, M. Sewena oraz do światowych przebojów jak „Guantanamera” muz. J. Femandeza, "Granada" muz. A. Lazara, Funikuli Funikulamuz, A. Gauwin „Akropolis Adieu” muz. M. Teodorakis, „Maney Maney" muz. J. Kander i inni. W owym okresie zrobił wiele programów dla TVP, Estrady, Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu i Centralnych Uroczystościach Państwowych w Sali Kongresowej i w Teatrze Wielkim w Warszawie. Współpracował również z Zespołem Marynarki Wojennej „Flotylla” w Gdyni, gdzie otrzymał od Kontradmirała medal w „Obronie Polskich Granic” za program pt. „Kierunek Uśmiech – Trzymaj Ster” w reż. J. Wożniaka.

Przez 45 lat pracy artystycznej, współpracował z wieloma instytucjami artystycznymi tak w kraju, jaki za granicą, między innymi prowadził naukę polskich tańców Narodowych i Ludowych w Paryżu, Lyonie, Frankfurcie i Kijowie. W Polsce przez kilka lat prowadził, jako reżyser i Choreograf Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa” w Częstochowie, Zesp. „Halka” w Lublińcu, Zesp. „Guzowiacy” przy Skierniewickim Instytucie Warzyw, Zesp. „Pszczeliniacy” w Technikum Rolniczym w Brwinowie i inne.

Współpracował z tak wybitnymi jak A. Wajda przy Filmie "Pan Tadeusz" (za choreografię Poloneza na 100 par, przyznano Złotą Kaczkę), z J. Rzeszewskim m. in. (choreografia do TV recitalu Prima Donny G. Brodzińskiej z J. Wożniakiem zrobił choreografie do dwóch widowisk muzycznych na Festiwalu Piosenki w Kołobrzegu z R. Ray – Zawadzkim, choreografie do programu dla C. Z. A. Wojska Polskiego pt., „Gdy Polska Da Nam Rozkaz” oraz z W. Gawrońskim (Festiwal Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. 1979r.) z Feridun Erollem (choreografia do „Miss Pruszkowa” 1994r.), itd.  W 2001r. został nominowany do „Złotej Maski” za najlepszą choreografię dla teatrów, za śpiewogrę pt. „Na Szkle Malowane” E. Brylla i K. Gaertner w reż. K. Jandy. Do tego musicalu ustawiał choreografię w Teatrze Powszechnym w Warszawie (1983r), w Teatrze Częstochowa (2000r) oraz w Teatrze Muzycznym w Gdyni (2004r).

W ciągu swoich 43 latach pracy otrzymał wiele odznaczeń państwowych m. in. Krzyż Kawaleski, Złoty Medal Zasłużonego Działacza Kultury, Medal 200-Lecia Baletu Polskiego, Złoty medal Zasłużonego dla Woj. Katowickiego i Częstochowskiego, Medal w Obronie Polskich Granic i wiele innych. Występował w 47 krajach i stolicach świata, w których otrzymał znakomite recenzje i pozytywne oceny tak, jako tancerz solista i choreograf w dziennikach takich jak: Le Monde, Figaro – Francja, The New York Time w USA, Prawda - w Rosji i inne.

Galeria:

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót